Pořídit si kabelku z přírodní kůže znamená mnohdy investovat nemalou částku a nejen proto bychom se měli snažit, abychom si kabelku udrželi stále v co možná nejlepším stavu.
Nabízíme zde několik rad, abychom předešli zklamání a také komplikacím spojených se zamítnutím reklamace z důvodu nesprávného používání a zacházení s kabelkou či jiným koženým zbožím.
1. OŠETŘENÍ A IMPREGNACE.
Ihned po zakoupení bychom neměli zapomenout použít specializovaný prostředek na kůži, který slouží k ochraně a impregnaci. O tom, jaký přípravek použít Vám nejlépe poradí přímo ve specializovaném obchodě. Mějte prosím na paměti, že jinak se pečuje o kabelky z hladké kůže a jinak o kabelku z kůže velurové či lakované.
Kabelky z hladké kůže čistíme vhodným kartáčkem, vlhčeným měkkým hadříkem nebo čistícími prostředky určenými k čištění kožené galanterie. Již vyčištěnou, suchou kůži ošetřete krémem k tomu určeným a poté vyleštěte. Pokud dojde k promočení kabelky, dbejte na včasné vysušení a následné ošetření krémem. Nikdy bychom neměli sušit kabelku na přímém slunci a nebo v blízkosti silného zdroje tepla. Charakteristickým rysem přírodní kůže jsou rozdíly v zabarvení materiálu a tudíž nejsou předmětem reklamace.
Kabelky z lakované kůže mají lesklý povrch, který je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, promáčení a silný mráz. K čištění těchto druhů kabelek je vhodné použít vlhčený hadřík a přípravky k tomu určené.
Kabelky z nubukové a semišové kůže jsou velmi náchylné na déšť. Čistí se gumovým kartáčkem k tomu určeným, nikdy se nekrémují a ošetřují se specializovanými přípravky pro tento typ kůže.
Neměli bychom také zapomínat na čištění kovových ozdob, zipů, zapínání či úchytů, které můžeme čistit hadříkem na šperky.
Syté a tmavé odstíny broušené usně mohou částečně pouštět barvu. Tato situace je též pravděpodobnější při provlhnutí kabelky. Nedoporučujeme proto nosit tmavé kabelky z broušené usně přímo na bílém oblečení z důvodů možného mírného obarvení tohoto oblečení.
2. OCHRANA PŘED MECHANICKÝM POŠKOZENÍM
Jedná se především o poškození způsobená odřením či poškrábáním o jiné předměty. Tato poškození způsobená poškrábáním např. o hodinky, klíče, náramky či prstýnky mohou být důvodem k zamítnutí reklamace. Zipy otevírejte a zavírejte obezřetně, bez silového použití a uvnitř kabelky nenoste předměty, které by mohly protrhnout podšívku. I tyto poškození mohou být důvodem k zamítnutí reklamace.
3. OCHRANA PŘED PROMÁČENÍM
Nevystavujte kabelku prudkému dešti. Promočení může trvale poškodit a zdeformovat tvar kabelky. Dejte také pozor na případné vylití tekutin v kabelce. I toto poškození by mohlo vést k zamítnití reklamace.
4. SKLADOVÁNÍ
Neméně důležité je také skladování kabelek. Je vhodné kabelky umístit do skladovacích vaků pro ně určených. Pokud kabelku delší dobu nenosíte je vhodné ji vycpat výplňovým materiálem. Předejdete tím změně tvaru, ke kterému by po delší době mohlo dojít.